Çin Korona Virüsü Salgınını Nasıl Kontrol Altına Aldı

Tüm dünya 2020 yılına coşkuyla girerken aynı saatler içerisinde Çin’de tespit edilen ilk vaka bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağının habercisiydi. Tarihler 31 Aralık 2019′u gösterdiğinde Çin, Hubei Eyaleti, Wuhan‘da yer alan Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış pazarı ile ilişkili kişilerde bir pnömoni vakası olduğunu bildirdi. Tarihler 7 Ocak 2020 olduğunda ise Çin sağlık otoriteleri tespit edilen durumun 2019-nCoV adlı yeni bir koronavirüs ile ilişkili olduğunu doğruladı ve bu virüsün kişiden kişiye bulaşma meydana getireceğini bildirdiler.

Tarihler 30 Ocak olduğunda ise yeni tip coronavirus en az 21 ülkede ve toplam 9976 vaka olarak kayıtları geçti ve o günden sonra tüm dünya teyakkuz haline geçti.

Koronavirüs (coronavirus) Salgın Dünya Haritası
Koronavirüs (coronavirus) Salgın Dünya Haritası

Johns Hopkins üniversitesinin hazırlamış olduğu tüm dünyada ki koronovirüs salgınında ki son durum, biz bu yazıyı hazırlarken ki saatler 11:00 ve tarih 19.03.2020’de doğrulanmış toplam vaka sayısı 218.824 adet, bunun 81.139’u Çin ardından en yüksek vaka 35.713 ile İtalya ve sonrasında İran, İspanya, Almanya, Amerika ve Fransa ile devam etmekte. Türkiye ise 191 adet vaka ile tüm dünyada en çok vaka görülen 45. ülke durumunda.

Tüm dünya artan sayılardan endişe duyarken, Çin’den sevindirici haberler gelmekte, ilk defa dün hiç bir coronavirüs vakası tespit edilmedi ve Çin’de yaşayanlar için maske takma zorunluluğu ortadan kalktı.

3 aydan az bir sürede Çin, tüm dünyaya korku salan bu koronavirüs tehdidini acaba nasıl kontrol altında aldı hep beraber görelim…

Trenler Wuhan’da Durmadı…

Covid19 virüsünün merkez üssü olan Wuhan’da, hiç bir tren istasyonda durmadı. Ne bir yolcu aldı ne de bir yolcu indirdi. Trenlerin hem dar bir alan olması hem de çok fazla insanla dolu olması, bu ölümcül virüsün yayılımını kolaylaştıracağı endişesiyle alınan karar bu şekilde oldu ve hiç bir tren ve yolcu taşımacılığı Wuhan’da durma yapmadı.

Koronavirüs endişesi duyanlar için Ateş Klinikleri

Çin, 2002 yılında ortaya çıkan SARS ile ilgili olarak o günlerde almış olduğu sıkı tedbirlerle açmış olduğu ateş klinikleri, bugün kendisinde yeni tip koronavirüs olduğu şüphesini taşıyan herkesin gitmesi için yönlendirilmeler yapıldı. Bu klinklere başvuran kişilerin, sıcaklıkları ölçülüyor, semptomlarına bakılıyor, tıbbi geçmişleri araştırılıyor, seyahate çıkıp çıkmadıkları soruluyor, virüse yakanlanmış kişilerle temasları olup olmadıkları sorgulanıyordu.

Gerekli durumlar için hastalara COVID-19 için ilk tarama yapılmakta ve her bir makine günde 200 adet CT taraması yapmaktaydı. Tüm bu taramalardan ve semptomlardan sonra gerekli görülmesi halinde PCR testi uygulanarak net olarak koronavirüs teşhisi konulmaktaydı. Tüm bunların yapılması sıralarında insanların, soğuk algınlığı, nezle, burun akıntısı, kızarıklık gibi durumlarla ateş kliniklerine gelmesi de cabasıydı.

Bu ateş kliniklerinde günde 46000 kişinin gözlemden geçirildiği ifade edilmektedir.

Koronavirüs testi kolay, ulaşılabilir ve ücretsiz

Ateş kliniklerinde covid-19 virüsüne rastlanan kişiler, derhal bir hastaneye yada izolasyon merkezine gönderildiler. Başlangıçta 15 gün kadar olan hastalanmadan izolasyona geçiş süresi, daha sonra alınan önlemlere ile 2 güne kadar indirildi. Çin hükümeti ayrıca insanların kolayca yapılabilecek bir test kiti ile bunun ücretsiz olarak yapılacağını duyurdu.

Acele olarak iki adet prefabrik koronavirüs hastanesi inşa ettiler

Çin Hükümeti, biri 6 günde diğeri 15 günde yapılan prefabrik modüllerden oluşan biri 1000 kişilik diğeri 1300 kişilik iki adet coronavirüs ile mücadele için hastane inşa etti. Daha önce 2002-2003 yılları arasında 7000 kişinin gece gündüz çalışarak 1 hafta içerisinde hastane inşa etmesinden kazanılan tecrübe ile bu iki hastane ve sonrasında bir çok yardımcı binanın dönüşümleri gerçekleştirilmiş oldu.

Virüsü yenmek için hastanelerin diğer servislerini kapattı

Çin, salgının başlamasıyla birlikte, inşa ettiği iki hastaneye ek olarak mevcut hastaneleri de sadece covid-19 salgını ile mücadele etmek için diğer servislerden izole ederek bu hastaneleri de salgın ile mücadelede kullandı. İzole edilen hastanelerde üniteler oluşturularak 40 olan yatak kapasiteleri 100’e çıkarıldı ve tam bir izole ortam oluşturuldu.

Temas izleme sistemi kurdu

2000’li yılların başlarında meydana gelen SARS krizi ile ilgili olarak, salgına yakalanlar için temas izleme sistemi kuran Çin, bu sistemi koronavirüs için de kullandı ve izleyici kayıtlarında hata yapılmasını sıfıra indirerek, tam bir doğrulukla temas izlemesi gerçekleştirerek salgını önlemede başarılı oldu.

Her bir vaka için özel takip sistemi 

Tespit edilen her bir vaka için özel takip sistemi yapıldı ve ekranlardan bu vakaların nerelerde olduğu, nasıl müdahale edildiği ve sayısı, durumu gibi bilgiler anlık olarak yetkililerce paylaşıldı. Alınan veriler eşliğinde müdahale ekipleri ve yerel yetkililer tam bir koordinasyon eşliğinde çalışma gösterdiler.

Acil olmayan tıbbi bakım ertelendi, doktorlar online olarak hizmet verdi

Salgın sırasında acil tıbbi müdahale gerekmeyen tüm bakımlar ertelendi, doktorların muayeneleri uzaktan online sistem üzerinden verilmesi sağlandı. Bu sıkı önlemler sırasında bazı kritik durumlarda ki hastaların tedavileri bile ertelendi…

Evde karantina için yiyecek sorunu online olarak çözüldü

Evde karantina altında yaşayanların sokağa çıkmalarını gerektirmeyecek şekilde online taşımacılık sistemleri ve gıda gereksinimleri herhangi bir zorluğa takılmadan gerçekleştirildi. Verilen siparişlerde eksik bir şeylerin olduğunu söyleyenler olsa da hiç kimse bu ev karantinası altındayken kilo verdiğini dile getirmedi.

Salgın sırasında büyük dayanışma gösterdiler

Salgınla mücadele konusunda Wuhan’a diğer illerden 40000 den fazla gönüllünün geldiği bildirildi. İnsanların salgınla mücadele konusunda tam bir dayanışma içinde olduğunu, ayrıca devletin bir çok farklı kademesinde çalışanların iş değiştirerek, kimisinin sıcaklık ölçtüğü, kimisinin takip yaptığı gibi bir çok iş değiştirme durumu ve gönüllü çalışmaların olduğu bildirildi.

Çin hükümeti sosyal medyada salgınla ilgili propaganda vari haberlere engel getirdi

Tüm dünyanın salgın sırasında Çin’de neler oluyor merak etmesi üzerine, özel yayın yapan bazı vloggerlar, instagram üzerinden yayın yapan kişiler, zaman zaman ortalıktan kayboldu. Paniğin ve endişenin artmaması üzerine Çin Hükümeti sosyal medyada yasaklamalar getirdi. Yine de dünya gündemine korku verici anların yansıdığı da bilinmekte…

Görüldüğü gibi Çin Hükümeti, yukarıda sıraladığımız 11 yöntem ile bu coronavirüs salgınının önüne geçebilmeyi başardı. Aslında burada sadece bu 11 maddelik önlem paketinde yer almayan ve Japonların üretmiş oldukları bir grip aşısının, coronavirüs üzerine zayıflatıcı etki yapması neticesinde de salgın tüm dünyada kontrol altına alınabilir olarak kayıtlara geçti.

Ülkemizinde bu zorlu süreçten başarıyla çıkmasını temenni ederek herkesin üzerine düşen hijyen kurallarına uymasını, 14 kuralı harfiyen yerine getirmesini, mecburiyeti yoksa evde kalmasını ve kalabalık ortamlarda ki 1,5 metre mesafe sınırlamasına özen göstermenizi rica ediyoruz.

Ek olarak keselenmenin de cildimizde ki ölü derilerin üzerine yapışan coronavirüsleri temizlemede etkili olduğunu bildirir, kese satın almak isteyenler için online kese alışveriş sitemiz olan Keseburada.com‘a bekleriz.

Saygılarımızla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir