Damat Hamamı Geleneği Nedir

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Bizi biz yapan geleneklerimiz, örfümüz, ananemizdir. Her geçen yıl, bir önceki yıla göre geleneklerimiz daha hızlı kaybolmakta ve tarihin tozlu raflarına karışmakta. Böyle geleneklerden birisi de damat hamamıdır…

Bir önceki yazımız da gelin hamamı konusunda kız tarafını detaylı bir şekilde anlattık, şimdi ise erkek tarafı olarak damat hamamı kültürü nedir, nasıl olur biraz bu konulardan bahsedeceğiz.

Damat hamamı, düğün günü erken saatlerde veya bir gün öncesinden, damadın yakın arkadaşları ve gelin tarafının erkek akrabalarının toplaşıp gittikleri hamam eğlencesi demektir. Kültürümüzde hamam sadece yıkanmak için kullanılan bir yerden öte, bir sosyalleşme yeri olarakta vazife görmektedir. Modern tabir de ise bir nevi bekarlığa veda partisi gibi olan damat hamamı, şehir merkezlerinde her ne kadar unutulmaya yüz tutsa da, kırsal kesimde ve yöre insanlarının sıklıkla yapmış oldukları bir gelenektir.

Damat hamamı da aynı gelin hamamı gibi, hem temizliğin hem de eğlencenin bir arada olduğu bir gelenektir. Klasik olarak göbek taşında damat ve arkadaşları bir güzel terler ve gözenekleri açılır. Tellak eşliğinde açılan bu gözenekler kese sayesinde ölü derilerinden arınır ve cilt rahatlar nefes almaya başlar, daha sonrasında ise güzel bir kurna başında yıkama olur ve damat adayımız eğlenceye davet edilir.

Hamam eğlenceleri kişilerin zevk ve arzularına göre şekillenebilmekte, kimisi sazlı sözlü eğlence yapar, kimisi okey, bezik ve kağıt oyunları ile eğlenir. Bu noktada damat ve arkadaşlarının zevklerine diyecek bir şey yok 🙂

Damat hamamlarında da aynı gelin hamamları gibi yemek olmaz sa olmazdır, çünkü 2-3 saat belki de daha fazla vakit geçirilecek yer olan bu eğlence de, karınlar iyice acıkacaktır. Burada ki tek fark, gelin hamamında dışarıdan getirilen yiyecek olayı maalesef erkeklerde olmamaktadır. Hamamın yada müessesenin menüsünde ne varsa veya özel menü tercihi ile hamam da yemek keyfi olabilmektedir.

Tüm işlemler bittikten sonra, son olarak ta damat ve arkadaşları masaja alınır. Gözenekleri açılmış, ölü derilerden arındırılmış ve rahatlamış vücut, güzel bir sabunlu ve ya yağlı masaj ile rahatlatılır ve damat hem temizlenmiş hem de tüm yorgunluğunu atmış olur.

Masaj sonrası tellak havlu sarma şovunu yapar ve damattan bahşişini alır, böylelikle damat hamamı bitmiş olur ve hem damat hem de arkadaşları için unutulmaz anlar sosyal medya harici zihinlerde güzel bir anı olarak kalır.

Damat hamamı yaptırabileceğiniz yerler için önceden bir araştırma yapmanızı öneririz, günümüzde tarihi ve normal hamamlarda yapılabileceği gibi, otellerin spa merkezlerinde de bu tarz eğlenceler yapılabilmekte.Damat hamamı fiyatları, gelin hamamı fiyatlarına benzer seyretmektedir. İstenilen ikrama ve hizmete göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Hem gelin hem de damat hamamı birlikte paket içerisinde olabilen hamamlarda bulunmaktadır.

Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Görsel Credit: Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir