Dermatologların Doğal Peeling Önerisi: Kese

Türkiye, estetik ve güzellik konusunda son yıllarda dünya çapında zirveye oynamakta… Sosyal medyada sürekli güzellik sırlarının paylaşılması, doktorların instagram hesaplarından öncesi ve sonrası olarak paylaşımları, gelişen teknoloji ve algı ile artık tüm kadınlar olduğundan daha genç görünmenin, sağlıklı bir cilde kavuşmanın yollarını aramakta.

Dermatologlara en çok sorulan sorulardan biri olan doğal yöntemleri ile peeling nasıl yapılır sorusuna en güzel cevap tarihimizden ve kültürümüzden gelmekte. Peeling konusu gündeme geldiğinde dermatologların önerdikleri ilk yöntem her zaman keselenme olmaktadır. En basit, en doğal ve en pratik güzellik ve bakım yöntemlerinden biri olan ve kültürümüzün bir parçası olan kese, bugün doğunun ve batının mucizevi olarak nitelendirdikleri bir uygulama olarak son yıllarda büyük rağbet görmekte.

Kese konusu gündeme geldiğinde yine bir çok soru akıllara gelmekte, kese yapmak faydalı mıdır, kese yaparken çıkan şeyler nelerdir, ölü deri nedir, kese nasıl yapılır gibi herkesin merak ettiği sorulara bu yazımızda cevap verelim.

İlk olarak keselenmek nedir sorusuna yanıt verelim, keselenmek, kese adı verilen dokuma türü bir araç yardımıyla, sıcak su eşliğinde cilt gözeneklerini açma işlemidir. Bu işlemin etkisi kullanılan kesenin malzemesi ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermekte. Keselenme için en uygun malzeme ipekten üretilmiş özel hamam keseleridir, günümüzde hamam yerine evlerinizde de yapabilmeniz için özel banyo keseleri üretilmiştir.

Ölü deri konusunda ise herkesin başına gelen durum olan sivilce ve siyah nokta gibi sorunların kaynağında ciltte ölü derilerin birikmesi yatmaktadır.Bu tür sorunlardan kurtulmak için cildin ölü derilerden arındırılması gerekmektedir. Eksfoliasyon olarak bilinen ve ölü derinin ciltten pul pul dökülerek ayrılma işlemi, kese sayesinde evinizde kolaylıkla yapabilmektesiniz.

Ölü derilerin ciltten uzaklaştırılması sonucu cilt tazelenir ve parlak bir görünüme kavuşur. Temizlenmiş bir cildin de ayrıca bakıma ihtiyaç duyduğunu da sakın aklınızdan çıkarmayın.

Evimizde kese nasıl yaparız sorusuna madde madde cevap verelim…

  • Kesenin meşhur olduğu yer malum hamamlardır, hamam da göbek taşında 15-20 dakika uzanmayla cildimizin gözeneklerinin açıldığını daha önce ki yazılarımızda yazmıştık. Evimizde bu işlemi yapabilmek için en az 15 dakika kadar sıcak su altında beklemek gerekmekte. Burada ki püf nokta su sıcaklığını dayanabileceğiniz kadar yüksek tutmanızdır.
  • 15 dakika bekledikten sonra parmaklarınızla kolunuzdan ölü derileri soyulup soyulmadığını test edin. Eğer soyulma olmuyorsa bir 10 dakika kadar daha bekleyin. Cildiniz halen daha yağlı ve kaygan ise beklemeniz daha güzel olacaktır.
  • Yeterli bekleme süresine ulaştıktan sonra keseyi eldiven giyer gibi elinize geçirin ve nazik hareketler yaparak aşağıdan yukarıya doğru tüm vücudunuza uygulayın. Burada dikkat etmeniz gereken bölgeler bulunmakta, koltuk altı, boyun, bikini bölgesi, baldırların iç yüzeyleri genel olarak hassas olan bölgelerdir ve burada fazla bastırmayla cildinizi tahriş etme durumunuz olabilir. O yüzden bu bölgelerde hassas olmanızı öneririz.
  • Vücudunuz için kullandığınız keseyi, yüzünüzü kese yapmak için kullanmayınız. Yüzünüz için ayrı bir ipek kese almanızı tavsiye ediyoruz.

Aklınıza takılan sorularınız  var ise yorum olarak bizlere yazabilirsiniz… Bir sonraki yazımız da görüşmek dileğiyle…

Dermatologların Doğal Peeling Önerisi: Kese” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir