Evde Kendi Kendimize Yüz Maskesi Nasıl Yaparız

Corona Virüs salgını tüm dünyayı tehdit ederken, Çin ve Güney Kore gibi ülkeler bu salgından kurtulmayı ve önüne geçmeyi başararak büyük bir başarı örneği sergilediler. Medyanın yoğun ilgisi ve sosyal medya araçlarında yayılan korona virüs korkusu, virüsün kendisinden çok daha hızlı yayılmakta ve insanlar arasında stokçuluğa neden olmakta.

Tüm dünya’da büyük bir tehdit olarak görülen korona virüsü için İtalya ve İngiltere’de sokağa çıkma yasakları getirildi. Ülkemizde ise 65 yaş üzeri kişiler ve kronik rahatsızlıkları olan kişiler için getirilen yasaklar neticesinde marketler ve sabun, deterjan, dezenfektan ve sağlık maskesi gibi ürünlere inanılmaz bir talep oluştu.

Yüz maskeleri arasında P95 olarak bilinen tıbbi müdahale maskesinin sağlık çalışanlarında olması gerekirken bir çok kişinin bu maskeleri ve diğer tüm maskeleri stoklaması sebebiyle eczanelerde bulunmama durumu baş gösterdi. Yine diğer ülkelerde ki ihtiyaçtan dolayı, bu tür sağlık maskeleri yapanların ürettikleri maskeleri ihraç etmesinin de önüne geçilerek öncelik halkımız olarak kararlaştırıldı.

Tabi her ne kadar alınan tedbirler olsa da şuan bir markete gitmiş olsanız ve sabun almak isteseniz yada özellikle kolonya, bulmakta biraz zorlanacaksınız. Ya fiyatlarının yüksek olması yada stok olarak çoklu alınması sebebiyle gelen ürünler su gibi hızlıca tüketilmekte.

Eğer böyle bir endişeniz var ise evinizde kendi kendinize yüz maskesi yapabilmeniz oldukça kolay. DIY maske yapımı konusunda bir çok video çekilmiş durumda ve oldukça basit anlatımıyla evinizde korona virüsten korunmak için maskenizi kendiniz yapabileceksiniz.

Günümüzde yüz maskeleri konusunda biraz kafa karışıklığı yapan durumlar da söz konusu. Yetkililer yüz maskesinin rolünü, bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, çevrenin kirlenmesini önlemek amacıyla kullanılması gerektiğini belirtmekteler. Covid-19 şüphesi veya teyidi olan kişilerin izole edilinceye kadar bu maskeleri takmaları gerekmektedir. İzole olduktan sonra ise bu maskeyi takmalarına gerek olmamakta.

Yine yetkililerce yapılan açıklamalar da corona virüsüne maruz kalmamak için evde kalınması gerektiğini, toplu ve kalabalık ortamlardan kaçınılması gerektiğini belirtmekteler.

Sonuç olarak korona virüsü tehdidi geçinceye kadar, tüm dünya ve ülkemiz biraz tedirgin durumda olmaya devam edecektir. Her öksürüne karşı maalesef bir ön yargı ve de 65 yaş üzeri insanlarımızdan da bunalıyoruz ne yapalım yerine, hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığı açısından biraz daha anlayışlı olmalarını bekliyoruz.

El birliğiyle bu sorunlarında üstesinden geleceğiz. Umudumuzu hiç bir zaman kaybetmeme dileğiyle…

Son olarak ta dışardan geldiğimizde ellerimizi ve yüzümüzü en az 20 – 30 saniye süresince sabunla güzelce yıkayarak, bol bol kolonya ile dezenfekte ederek hayatımıza bir müddet böyle devam etmekte fayda var. Banyoda ise ipek kese kullanarak güzelce bir keselenerek ölü deriler üzerine yerleşmiş korona virüslerden de arınabileceğimizi unutmayalım. Bir başka yazımızda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir