Hamam Keyfini Doruklara Çıkaracak Öneriler

Yüzyıllardır var olan bir geleneğimizi bugün bazılarımız yeni yeni farkına varmakta. Evet neden bahsettiğimizi biliyorsunuz, hamam kültürümüz. Osmanlı, beylik oluşundan sonra yavaş yavaş fethettiği topraklara yerleşerek düzenli bir hayata geçiş konusunda temizliği ön planda tuttu ve hemen hemen her yere hamamlar yaptırdı.

Yıllar ilerledikçe daha süslü, daha güzel ve işlevsel hamamlar da yapıldı ama değişmeyen bir şey var ki hamamların insanlar üzerine olan faydaları.

Günümüzde hamamı sadece evsizlerin, sokakta yatanların yıkanma yeri olarak görüyorsanız, çok büyük hata yapıyorsunuz demektir.Sağlık konularında insanların bilinçlerinin artmasıyla hamamlara olan ilgi de son derece arttı. Bugün peeling dediğinizde en önemli doğal peeling yöntemleri arasında ipek kese gelmekte.

Zihinsel ve bedensel yorgunluğu atmak istediğiniz de tercih ettiğiniz yerler arasında ilk sırada tarihi hamamlar yer almakta. Peki bu durum bu noktaya nasıl geldi, ne oldu da hamamlar tekrardan tercih edilir oldu gelin hep beraber öğrenelim…

Günümüz teknoloji ve modernleşme çağı, eskiden bedenen yorulan insanlar bugün hem bedenen hem de zihnen yorulmakta. Gün boyu bilgisayar başında çalışanlar, yöneticiler, işi insan olanların hemen hepsi ruhen ve zihnen yorulmuş durumdalar.

Evet tatil bedenen ve ruhen iyi gelebilir ama yılda 1 hafta bilemediniz 15 gün yapacağınız tatil için bir sene beklemek te kolay değil. İnsanlar farklı arayışlara girdiler, hem yenilenmek, hem arınmak hem de keyif almak istiyorlardı ve karşılarına hamam harika bir alternatif olarak çıktı.

Eskiden hamamlar iki şeyle ünlüydüler, birincisi yıkanmak ikincisi ise kese yaptırmak. Ama şimdiki zamanın hamamları zamana ayak uydurdular ve kendilerini diğer ihtiyaçlarımıza da cevap verecek şekilde geliştirdiler, peki bu geliştirmeler neler oldu gelin bir öğrenelim…

Kesenin faydalarını keşfettiler

İster kadın ister erkek, herkes güzel görünmek, sağlıklı görünmek için makul olan ne varsa yapmak ister. Güzel bir cilt için bir tarafta pahalı kimyasal kremler, onlara alternatif doğal kremler derken işin ucu kaçıyor… Ama unuttukları bir şeyi insanlar tekrardan hatırladılar, atalarımızın, saray kadınlarının güzellik sırlarından olan ipek kese ve keselenmek, ölü derilerin cildimizden uzaklaştırılarak, yeni ve taze cildin güz yüzüne çıkmasıyla istenilen o ışıltılı ve sağlıklı görünüm yakalanmış oldu. Keselenmenin verdiği hissiyattan çok hoşlanan insanlar artık bunu düzenli hale getirdiler ve 3 haftada bir kese için hamama gider oldular…

Masajın tam etki etmesi için en ideal ortam

Aramızda kendisine dokunulmasını istemeyen birileri varsa ancak onlar masaj yaptırmayı sevmez, ama onun haricinde masaj sevmeyen bir kimseye bugüne kadar rastlamadım. Nasıl sevilmez ki, ağrıyan, donmuş eklemleriniz, kas gruplarınızı birisi yumuşatmaya çalışıyor ve her dokunuşunda sizin yorgunluğunuzu alıyor.

Masaj yaptırmak için bugün bir çok yere gidebilirsiniz, otellere, masaj salonlarına, özel merkezlere… Ama hamam da ki gibi yüksek sıcaklıklarda ki özellikle göbek taşında 15-20 dakika kadar uzanıp, tüm gözeneklerimizin açıldığı, tüm eklemlerimizin, kaslarımızın gevşediği ve masaja tamamen hazır olabileceğimiz kaç tane merkez var ki…

Yukarıda anlattıklarımı zaten biliyorsunuz, şimdi sıra geldi nasıl bu zevki keyfi maksimuma çıkarırıza…

İlk olarak hamama bakışımıza değiştirerek, çünkü hamama sadece yıkanma gözüyle değil, terapi, arınma ve yenilenme gözüyle bakarsak hem yeniden doğmuş gibi oluruz hem de kendimize ayıracağımız harika ve bir o kadar da zevkli zaman geçirmiş oluruz.

Daha önceki yazılarımızda hamam da nasıl bir sıra izlenir konusunda bilgi vermiştik… Yine kısaca bahsetmek gerekirse, önce hamamda göbek taşında güzelce bir 15-20 dakika kadar dinleniyoruz, sonrasında tellak yada kadın isek natırı çağırarak baştan ayağı bir güzel keseleniyoruz. Keseleme işlemi bittikten sonra kurna başında bizi güzelce bir yıkıyorlar ve ölü derilerden tamamen uzaklaşıyoruz.

Yıkanma sonrasında hafif bir mola vermek güzel olur. Hamamların iç kısımlarında yaptırdıkları özel yerlerde soğuk bir gazoz veya ferahlatıcı bir şeyler içmek gerçekten sizi harika hissetirecektir.

Biraz dinlendikten sonra sıra geldi masaja…

Masaj konusunda çok fazla alternatifiniz var, klasik sırt masajı, ayak masajı, anti-stres masajı ve de aromaterapik masaj gibi seçenekler mümkün. Eğer kendinize tam bir bakım yaptırmak istiyorsanız o zaman size aromaterapi masajı öneririz. Doğanın şifasını içeren aromatik yağlar ile yapılan özel masajda hem misler gibi kokabilir hem de yağların iyileştirici ve şifalı özelliklerini sonuna kadar hissedebilirsiniz.

Bir çok soruna aromaterapi seansları ile çözüm bulan günümüz tıp dünyası, sizi hamam da da yalnız bırakmıyor ve hem masaj hem de özel yağlar ile keyfinizi doruklara çıkarıyor….

Aromaterapi masajı da bittikten sonra tellak yada natır bizi son kez bir daha güzelce yıkıyor ve artık dinlenmeye ve bir şeyler atıştırmak için sizi özel bölüme davet ediyor.

Sadece hayal edin, hamama geldiniz, sıcak bir ortamda kemikleriniz gevşedi, bir güzel keselendiniz, üstüne hoş kokulu yağlar ile baştan ayağa masaj yaptırdınız, misler gibi kokuyorsunuz ve üzeriniz de inanılmaz bir rahatlama var. Ve bütün bunlardan sonra sizi, acıkan karnınız için hafif bir atıştırmalık ve içerisinde mevsim meyvelerini içeren, kayısı, kiraz, çilek gibi harika bir meyve tabağı bekliyor…

Sanırım yazımızı bu noktaya kadar okuduysanız bizim kadar keyif almış olmalısınız…

Evet hamam keyfinizi bireysel bazda doruklara çıkaracak önerilerimiz böyle, bu dediğimiz özellikleri yaşadığınız şehirde bulabileceğiniz bir çok hamam bulunmakta. Zamanınız sınırlı ve de istediğiniz özelliklerde bir yer bulamadıysanız bu keyfi evinizde yapmanız gerekecek, bu konuda ihtiyaç duyacağınız özel keseleri satın almak için online alışveriş sitemiz olan Keseburada.com sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.

Bir başka yazımızda daha görüşmek dileğiyle… Bizi sosyal medyada takip etmeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir