Her Gün Yıkanmak Sağlık Açısından Zararlı Mıdır?

Kişisel hijyen, nezaket kuralları, birlikte yaşam konuları gündeme geldiğinde en çok tartışılan konulardan birisi de her gün duş almalı mıyız almamalı mıyız sorusudur.

Televizyonlarda, şampuan markaları, deodorant firmaları, duş jeli firmaları gibi bir çok kozmetik temizleyicisi üreticisi insanlara her gün duş almaları, kokmamaları için deodorant kullanmaları gibi bir çok sosyal mesaj veren reklamlar yayınlatmaktalar. Bir grup bunlara ticari gözle bakarken bir grupta bu tür şeylerin bir gerçek olduğunu ve de söylenenlerin herkesçe yapılması gerektiğini savunur.

Peki işin aslı böyle midir, yani her gün duş almalı mıyız, yıkanmalı mıyız?

Bu konuda belirleyici rol, duş alırken kullandığımız ürünlerden gelmektedir. Çünkü bu tarz ürünlerin büyük bir çoğunluğunda paraben ve zenoöstrojen içermektedir. Yine petrol türevi bazlı ürünlerde de sağlığımız açısından sıkıntı hatta kanserojen maddeler içerebilmektedir. Durum bundan ibaret olunca, çok fazla yıkanmak, duş almak demek bu tarz ürünlere, kimyasallara daha fazla maruz kalmak demektir. Bu da sağlımız açısından risk oluşturmaktadır.

Yine çok sık duş aldığımız da cildimiz üzerinde bulunan bakteriler ve yağların azalması söz konusu olacaktır. Her bakteri zararlı olmadığı gibi bu tür kimyasala fazla maruziyet faydadan çok zarar getirecektir.Bakteri floramızı korumamız gerektiğini unutmayalım…

Bu konuda genel bir yargı vermek istersek, her gün duş almayı mevsime göre düzenlemenizi öneririz, soğuk havalarda duş sonrası kendinizi koruyamayacaksanız sabah saatlerinde duş almak yerine akşamdan duş alabilirsiniz, yine de günde bir kaç kez duş almayı çok sık olmamak kaydıyla yapmanızı öneririz.

Son olarak ta duş alırken yapmanız gereken genel önerilerimizi sıralarsak;

  • Sıcak su ile uzun süreli yıkanmayın: Sıcak bir banyo yapmak belki sizi rahatlıyor olabilir ama çok fazla sıcak suya maruz kalmak cildimiz açısından bazen sakıncalı olabilir, eğer yine de sıcak su ile yıkanmak istiyorsanız bu süreyi kısa tutabilirsiniz. İdeal su sıcaklığını ayarlayacağınıza eminiz.
  • Doğal sabun ürünleri kullanın: Yukarıda bahsettiğimiz gibi kimyasal maddeler içeren şampuan, duş jeli ve sabun gibi ürünler yerine, doğal ürünlerden elde edilmiş ev yapımı temizleyicileri kullanmanızı öneririz.Bedeniniz için en iyisi bu olacaktır.
  • İyice durulanmaya özen gösterin: Eğer duş sırasında saçlarınız da ki şampuan kalıntılarını, cildiniz de ki sabun artıklarını iyice durulayarak gidermezseniz, bu tür kimyasal ürünler cildinizin kurumasına ve cilt sorunlarına neden olacaktır.
  • Geleneksel yöntemlerden kese kullanın: Kullandığımız kimyasal ürünler cildimizin ölü derisinde barınacaklar bir süre boyunca, bu ölü derilerden kurtulmanın en geleneksel, doğal ve pratik yolu keselenmektir. İpek kese kullanarak ölü derileri cildinizden arındırıp, bu tür birikmiş kimyasallardan da kurtulmuş olacaksınız.

Sonuç olarak, duş almak kişisel hijyen ve toplum içerisinde nezaket kuralları bakımından önemli bir konu. İnsanın temiz kokması, etrafına sıkıntı vermemesi insanı açıdan son derece güven verici bir olgudur. Modern zamanın getirdiği kirlilik nedeniyle kendimizi kirli hissedebiliriz, bu konuda mümkünse gün aşırı yıkanmak daha iyi olacaktır, kullandığımız ürünleri de doğal ürünlerden seçersek çok daha etkin bir koruma yapmış olacağız.

Duş alırken, kese ihtiyaçlarınız için online alışveriş sitemiz olan Keseburada.com‘dan beğendiğiniz keseyi sipariş verebilirsiniz. Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir