İpek ve İpekten Üretilen Ürünlerin Faydaları

Kadınlar çok iyi bilir ve hayatlarında muhakkak bir tane bile olsa ipekten elde edilme ürünleri vardır. Bu kimi zaman ipek kese, kimi zaman ipek gömlek, eşarp, çarşaf, yastık kılıfı ve hatta ipek iç çamaşırı…

İpek her zaman övülen bir kumaş türü olmuştur fakat kaçımız ipeğin son derece muazzam faydaları olduğunu biliyoruz bu tartışılır… Bu yazımızda ipeğin bilinmeyen yönlerini detaylı inceleyeceğiz ve hayatınıza ipekten yapılma ürünleri neden sokmalısınız bu hep beraber öğreneceğiz…

İpek Yastık Kılıfı

İpek ve ipekten yapılan ürünlerin sanırım en güzel hallerinden birisi ipek yastık kılıfıdır. İpek yastık kılıfının ne gibi faydaları var derseniz hemen söyleyelim. İlk olarak sabah kalktığınızda saçlarınız çok dolaşıyor ve bu sizin canınızı sıkıyorsa, ipek yastık kılıfı ile bu sorun kolaylıkla çözülüyor. Sebebi çok basit, gece yatarken yastık üzerinde kafanız bir oraya bir buraya dönerken, haliyle saçlarınız da dönmekte, ama yattığınız yastık kılıfı pamuklu ve benzeri bir kumaş olduğunda saçlarınız sizin dönüşlerinize ayak uyduramamakta ve böylece dolanmakta.Ama ipek yastık kılıfı diğer kumaş türlerine göre çok daha kaygan bir yüzeye sahip olduğu için saçlarınız sizin dönüşlerinize ayak uyduracak ve böylelikle sabahları çok daha az karışmış olacak.

İpek Yastık Kılıfı
İpek Yastık Kılıfı

İpek yastık kılıflarının bir diğer faydası ise nemi cildinizde tutmaları. Diğer yastık kılıfları cildinizde ki nemi emecekleri için bu da size cilt kuruluğu olarak dönmekte. Ama ipek yastık kılıfı sık dokuması sayesinde nemi cildiniz de tutmaya yardımcı olmakta ve böylelikle nemsizlikten kaynaklı ince çizgiler (kırışıklıklar) olmamakta…

İpek Yorgan ve Çarsaf

Uyku sorunu çeken insanların büyük bir bölümü toza, mikrobakteriyel durumlara ve de aşırı ısınma gibi durumlardan dolayı sağlıklı bir uyku uyuyamamaktalar. Lakin ipekten üretilen yorgan ve yatak çarşafı ile bu sorun büyük oranda ortadan kalkmakta ve sakin ve nefes alan bir uykuya dönüşmekte.

İpek İç Çamaşırı

Kadın sağlığı üzerine yapılan araştırmalarda tekrarlayan vajinal maya enfeksiyonlarıyla ilişkili kaşıntı ve kızarıklığın azaltılmasında ipek iç çamaşırlarının faydalı olduğu görülmüş. İpek iç çamaşırlarının antimikrobiyal özelliği sayesinde ve de mantar enfeksiyonlarına neden olan fazla nem birikmesini önlemesi nedeniyle yapılan deneylerde diğer grupta yer alan kişilerde %90 oranında azalma gerçekleşmiş.

İpek Kese

Cildin ölü derilerden arındırılması için kullanılan ipek kese, tabiri caizse en iyi kir çıkaran kese olarak bilinir ve hem cildimize hem de yüzümüze uygulayarak, cildin ölü derilerden arınarak sağlıklı ve taze bir cilde kavuşmasını sağlar. Yine yüze yapılan kese uygulaması ile de yüzde ki derin izlerin ve de siyah noktaların giderilmesi konusunda ve doğal peeling yöntemleri arasında gösterilen geleneksel yöntemler arasında yer almaktadır.

İpek’in Diğer Faydaları

  • İpek, ısı izolasyonu görerek, vücudun sıcağa ve soğuğa karşı doğal korunmasını sağlar. Vücudumuzu kışın sıcak tutar, yazın ise serin.
  • İpek kumaşı, insan vücuduna en yakın protein özelliklerine sahip tekstil kumaşıdır, bu nedenle ikinci bir ten görevi görür.
  • Sahip olduğu kimyasal yapısı ve mineraller sayesinde hava alan ve nemi 3’te 1 oranında çeken yapısı ile meydana gelebilecek tahriş, kızarıklık, egzama gibi hastalıkların iyileşmesine katkı sağlar.

Görüldüğü gibi ipek ve ipekten yapılma ürünlerin ne kadar faydalı olduğu yapılan araştırmalarca tespit edilmekte. Günlük yaşantımızın 3’te 1’ini geçirdiğimiz uyku saatlerinde, deliksiz ve bizi dinlendiren bir uyku ile güne başlamak, günün kalan saatlerini verimli geçirmek için oldukça güzel bir adım olacak.

Birbirinden güzel ve farklı amaçlar için üretmiş olduğumuz ipek kese ve diğer banyo kesesi ürünlerimizi görmek ve online alışveriş sitemiz üzerinden satın almak için Keseburada.com websitemizi ziyaret etmenizi temenni ederiz.

Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir