Kabak Lifi Kesesi Nedir ve Faydaları Nelerdir

Bazen aktarlarda, bazen büyük marketlerde bazen de internette gördüğünüz ama herkesin pek bilmediği bir kese türünden bahsedeceğiz. Uzun ve lifli oluşu hatta dokunursanız biraz sert yapısı ile bu nedir dedirten şey kabak lifi kesesidir.

Kabak lifi oldukça ilginç bir malzemedir ve nasıl elde edilir ne faydaları var hepsini bu yazımızda öğreneceğiz.

Kabak lifi nedir?

Kabak lifi; baklagiller ailesine ait oldukça hızlı büyüyen ve gelişen bir kabak türüdür. İri ve dikkat çeken sarı çiçekleri olan bu bitki, kabakları olgunlaştıktan sonra çeşitli yöntemlerle lif haline getirilerek bugün kü bildiğimiz kabak lifini oluşturur.

Kabak lifinin kullanım amacı çok çeşitlidir, bulaşıklarınızı yıkamak için bulaşık süngeri niyetine, yada banyoda doğal peeling yapmak için ölü derilerden arındırmak için kese niyetine kullanabilirsiniz. Oldukça sert bir yapısı vardır, kullanırken cildinizi tahriş etmemesine özen gösteriniz, lakin su aldığında kabak lifi yumuşamaktadır.

Kabak lifi hakkında biraz daha bilgi vermeye devam edelim… Kabak bitkisi, haziran ayında meyve vermeye başlamakta, kabak lifi bitkisi bol nemli toprağı sevmekte, bu yüzden ekilen yerlerin bol nemli topraklı olması elde edilecek ürünün kalitesi açısından oldukça önemlidir. Yine düzenli olarak gübreleme ve sulama işlemlerinin de aksatılmaması gerekmekte.

Eğer siz bu bitkiden kabağı besin olarak kullanmak isterseniz çok fazla olgunlaşmadan 11-12 santim boylarına geldiğinde toplamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise kabak, lif oluşumuna geçmekte ve oldukça uzun bir hale gelerek en iyi formuna geleseye kadar lif amaçlı büyütülmektedir.

Kabak Lifi - Loofah
Kabak Lifi – Loofah

Sıra geldi kabak lifinin faydalarına…

Kabak lifi günümüzde banyolarda keselenme işleminde kullanılmaktadır, doğal peeling yöntemi olan kesenin bir türü olan bu kabak lifinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Cildi ölü derilerden arındırma işlemi yapmaktadır (peeling…)
  • Vücuda uygularken selülit gibi oluşumların önüne geçilmesinde yardımcı olmakta
  • Sivilce ve siyah nokta oluşumlarına iyi gelmekte (yüze uygulandığında…)
  • Vücuda kabak lifi uygulandığında kan dolaşımını hızlandırmakta
  • Sivilce izleri gibi yüzümüzde kalan ölü deri tabakasının atılmasında yardımcı olmakta
  • Batık kılların çözümü noktasında kullanım sonrasında azalmalar görülmekte

Kabak lifi, doğal peeling yöntemleri arasında hem fiyatı hem de etkisi ile oldukça çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. En bilinen doğal peeling yöntemlerinden biri olan ipek kese gibi kabak lifi de oldukça etkili bir yöntemdir.

Kabak lifi kullanımı

Kabak lifi de aynı kese gibi kullanımı olan bir malzemedir. Yine kesede yaptığımız gibi cildin yumuşaması için sıcak su altında 15-20 dakika kadar beklemek gerekmekte ve sonrasında yumuşayan kabak lifimiz ile ovalayarak ölü derilerden arındırma işlemini tamamlıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken, kabak lifinin sert yapısından dolayı cildimizi tahriş etmemek olacaktır.

Kabak lifini yine yüzümüzde de kullanabiliriz, aynı prosedürün geçerli olduğunu bilerek yüzümüzü tahriş etmeden küçük hareketler ile yüzümüze doğal peeling yapabilirsiniz.

Sonrasında ise lif ile köpüklenerek tamamen temizlenip, gerçek bir yenilenme ve tazelenme yaşayabilirsiniz.

Kabak lifini satın alabileceğiniz bir çok yer bulunmakta, bizler keselerin yanı sıra kabak lifinden ürünlerde satmaktayız. Detaylı bilgi için Keseburada.com alışveriş sitesinde ki iletişim numaralarından bilgi alabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir