Kese Hakkında Sık Sorulan Sorular

En güzel doğal sağlık yöntemlerinden biri olan kese hakkında halen daha bir çok konu tam olarak bilinmemekte. Kese hakkında yanlış bilinenlerin olduğu gibi eksik yapılanların da çokça olması bizleri bu sayfayı hazırlamaya itti.

Bu yazımızda kese hakkında en çok sorulan sorular, karıştırılan konular olmak üzere soru cevap şeklinde bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Aklınıza gelen her türlü soruyu buradan yorum olarak bize sorabilirsiniz….

Kese hakkında en çok sorulan sorular…

Kese sabunla mı yapılır sabunsuz mu yapılır?

Kese hakkında en çok sorulan soru şüphesi bu sorudur… Kese yaparken amaç ölü derileri arındırmaktır ve kese yapılırken asla sabun, şampuan veya duş jeli gibi bir malzeme kullanmayın. Eğer bilmeden kullandıysanız, keseyi kaynar suda güzelce bir kaynatın ve sonrasında sabun veya diğer kimyasal temizleyicilerden uzak bir yerde tutarak kullanın. Kesenin ölü deriyi çıkarabilmesi için lifleri arasına kayganlaştırıcı herhangi bir malzeme girmemiş olması gerekir.Kısacası kese sabunsuz yapılır, sabun kullanılmaz.

Kese yapmak için ön şart nedir?

Kese yapmak için ön şart, ciltteki gözeneklerin açılması gerekmektedir. Bunun için ya hamamda göbek taşında 15-20 dakika kadar uzanmanız gerekmekte yada evinizde kese yapacak iseniz 15-20 dakika kadar dayanabileceğiniz en yüksek sıcak suda beklemeniz gerekmektedir.Bu sayede cildin gözenekleri açılacak ve ölü derilerden arındırma işlemi başlayabilecek kıvama gelmiş olacaktır.

Kese sonrası sabunlanabilir miyiz?

Kese yapmanın ön şartlarını yerine getirdikten sonra kese ile ölü derileri cildinizden uzaklaştırma işlemi bittiyse, lif yardımıyla sabun veya duş jeliniz ile tam bir temizlenme yapabilirsiniz. Eğer kokulu duş jeli kullanıyorsanız, doğru bir keselenme sonrasında açılan gözeneklere duş jelinin veya sabunun kokusu girmekte ve banyo sonrasın da misler gibi kokmaktasınız.

Kese yaparken hassas davranmamız gereken yerler nerelerdir?

Kese yaparken vücudumuzda hassas bazı bölgeler bulunmakta, buralar koltuk altı, kasık bölgesi, bikini bölgesi, boyun bölgesi gibi yerlerimizdir. Buralarda cildimiz daha fazla uyaran sinir hücresine sahip olmakla birlikte, cilt kalınlığı diğer bölgelere nazaran daha incedir. O yüzden bu bölgelerde sert davranmanız sonucunda tahriş olma durumunuz mevcut. Dikkatli ve yumuşak hareketler ile keselenmenizi tavsiye ediyoruz.

Kese yapmak ten rengini açar mı?

Sahip olduğumuz ten rengimiz, cildimizde bulunan melanosit adı verilen hücrelerde üretilen melanin pigmentinden alır. Melanin pigmentinin işleyişini etkileyen malumunuz bir çok faktör bulunmakta, bunlar stres, çevre kirliliği, kuru cilt, kimyasal kozmetikler gibi durumlar cildimizin koyulaşmasına neden olabiliyor. Cilt koyulaşması bu tür nedenlere bağlı olarak gelişmiş ise kese yaparak ölü derilerden arındırılarak yeni taze ve parlak bir cilt sayesinde ten renginde ton olarak açılmalar görülmekte. Bu konuda öncelikle dermatoglar ile görüşmenizi her şeyden çok istiyoruz…

Yüzümüzdeki gözeneklerden kese yaparak kurtulabilir miyim?

Yüzümüzde ki gözenekler içlerinde kir birikmesiyle siyah noktalara dönüşmekte ve kadınların, genç kızların canlarını sıkan bir durum olmakta. Bu konuda bir çok pahalı krem ve doğal yöntem denemekteler ama çoğu sefer memnun kalmamakla birlikte umutsuzluğa düşmekteler. Yüzünüzde ki gözeneklerden kurtulmak için ipek kese tercih ederek bir iki dakika boyunca yüzünüze nazik hareketler ile yapacağınız kese sonrasında çok derin olmayan, genişlemiş gözeneklerden kurtulmanız mümkün.

Kese yapmak tüyleri azaltır mı?

Kese yaparak ölü derilerden arındırdığınız bacaklarınız da tüy kökleri o ölü deriler arasında sıkışıp kalmıştı. Ama kese sayesinde ortaya çıkan tüy kökleri sayesinde daha pürüzsüz bir epilasyon sonrasında kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Kese yapıyorum kir çıkmıyor ne yapmalıyım?

Kese yaptığınız da kir olarak bahsedilen şey ölü deridir ve kir çıkmıyor ise, öncelikle şu sorulara yanıt arayın. İlk olarak cildinizin gözenekleri açılması için hamamda yada sıcak suda 15-20 dakika beklediniz mi? Daha sonra kese yaparken kesenize sabun ve ya duş jeli gibi temizlik maddeleri sürdünüz mü? Eğer bu iki maddeyi yapmışsanız, siz kese değil sadece kendinizi sabunlu bez parçasıyla yüzeysel temizleme yapmışsınız demektir.

Kese kaç günde bir yapılmalı?

Kese, cildimizde ki ölü derileri arındırdığı için kalkan derilerden sonra taze genç deriler gelmekte. İdeal kese yapma sıklığı 10 günde bir olmaktadır. Daha sık kese yaptığınız da cildiniz için tahriş edici durumlara sebebiyet verebilir, istenilen parlaklığa ulaşamayabilirsiniz.

Kese hakkında sormak istediğiniz her soruyu yorum olarak bizlere yazabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir