Uzmanlara Göre Tüm Zamanların En İyi 15 Cilt Bakım Önerisi

Cilt bakım tavsiyeleri

Cilt bakımı sanırım herkesin hassas olduğu konulardan birisidir. Kimisi binlerce para ödeyerek güzel bir cilde sahip olamazken kimileri doğuştan şanslı ve hiç bir çaba göstermeden bebeksi bir cilde sahip. Şanslı kesim şansını fazla zorlamadan, herkesin işine yarayacak tüm zamanların en iyi 15 cilt bakım önerisini derledik. Bakalım uzmanların bu konuda söylediklerinin kaçını yapıyorsunuz…

#1. Dönem cildi gerçektir

Zaman zaman duyduğunuz bir tabir var, dönem cinsi. Bu gerçekten doğrudur ve ne yaparsanız yapın hiç bir şeyin işe yaramadığı bir dönemdir. Lakin yine de maskeler bu zamanlarda cildi dengeler, kil maskeleri yağı azaltır ve jeller kızarıklığı dindirir.

#2. Gece kuruluğunun icabına bak

Sabah kalktığınızda kuru bir cildiniz var ise sabah rutininde yaptıklarınızı bırakıp gece rutinine geçseniz daha iyi olur. Geceleri cildimiz kurumadan önlemini almak, sabah bu durumu tersine çevirmekten daha kolaydır.

#3. Yüz temizleme mendillerine çok güvenmeyin

Eski usül yüz temizleme mendilleri halen daha işe yarasa da kirliliğin yüksek olduğu bir yerde yaşıyorsanız ilk savunma hattınız için bu temizleyici mendiller olmamalı.

#4. Çoklu maske uygulayabilirsiniz

Yüzünüze tek bir maske kullanabilirsiniz lafını bir kenara bırakın. Yüzünüzün diğer bölgelerinde ki kırılmaları ve kalın krem tabakalarını en aza indirgemek için T bölgesinde glikolik asit deneyebilirsiniz.

#5. Ürünleri uygularken zaman ayırın

Bir kaç kattan oluşan yüz bakımı yapacaksanız, her ürün kullanımı sonrasında iki veya üç dakika bekleyin ki böylelikle kullandığınız ürünün emilmesi gerçekleşsin.Aksi halde katmanlama yaparken bir önceki ürün ile karşı karşıya kalmazsınız.

#6. İnce çizgilerin sorumlusu Güneş

Yüzümüzde ki ince çizgilerin %90 sorumlusu güneştir. Bu yüzden güzel bir yüzünüz olsun istiyorsanız gün içerisinde 30 veya daha yüksek bir koruma faktörü içeren koruyucular kullanın.

#7. Kimyasal peeling uygulamalarını deneyin

Haftalık kimyasal peeling uygulaması yaparak cildinizde ki sağlıklı bakterilerin büyümesine yardımcı olabilirsiniz. Kolajen yok eden enzimlerin salgılanmasını engeller.

#8. Glikolik asit iş görür

Kimyasal peeling konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, normal ciltler için glikolik asit, yağlı ve karma ciltler için salisilik asit, kuru ve hassas ciltler için için laktik asit deneyebilirsiniz.

#9. C vitamini sizin dostunuzdur

C vitamini cildimizin parlaması için oldukça iyi bir dosttur. Düzenli c vitamini kullanımıyla karanlık noktalar 6 ay içerisinde parlaklığa kavuşur.

#10. Köpüren bir ürünle yağı silin atın

Yüzünüzde ki kırılmalar genel olarak saç çizginiz boyunca oluşuyorsa, sorunu kullandığınız yağlı saç bakım ürünlerinde arayabilirsiniz. O yüzden yağı silip atacak köpüren ürünleri tercih edin.

#11. Cilt maskeleri ile kendi kendinize bakım

İnce kağıt maskeler nemlendiricileri cilde iter, geceleri 10 dakika boyunca nemlendiricinizin üzerine koyacağınız bu maskeler ile cildiniz ertesi gün nemli kalacaktır.

#12. Siyah noktalar salisilik asitten nefret eder

Salisilik asit, siyah noktalar için oldukça idealdir. Böyle durumlarda 30 saniyelik bir uygulama ile oldukça güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

#13. Yağ asitlerini rutininize ekleyin

Omega-3 gibi yağ asitleri cildin lipit üretmesi için gereklidir ve omega-3 içeren besinler ve ürünler ile cildin lipit seviyesini ve hidrasyonunu dengeleyebilirsiniz.

#14. Güneş kremini bir çok yere kullanın

Güneş kremini sadece yüzünüze uygulamak için kullanmayın, kulaklarınıza, ellerinize, boynunuza, göğsünüze de kullanmaktan çekinmeyin. Kaç yaşında olduğunuzu dekoltenize bakarak anlayabilirler 😉

#15. Şişmiş gözler için ekstra yastık

Sabahları kalktığınızda şiş gözlerle uyanıyorsanız başınızın altına ekstra bir yastık daha koyarak yerçekiminin şişlik oluşturacak sıvıyı boşaltmasına yeterli olacaktır.

Bonus:

Güzel ve parlak bir cilt için kese kullanmayı deneyin. Keselenmek en eski çağlardan beri kadınların güzellik sırları arasında yer almaktadır. Gerekli koşullar sağlandıktan sonra yapılan kese uygulaması ile, cildimiz üzerinde ki ölü deriler kalkarak, taze ve canlı bir cilde sahip oluruz. Böylelikle hem cildimiz nefes alır hem de parlak ve taze bir cilt ile ışıl ışıl parlarız. Üstelik yüzümüze ipek kese ile yapacağımız kese ile siyah nokta ve sivilcelerden kurtulmanız da mümkün. Doğal peeling yöntemi keseyi satın almak için online alışveriş sitemiz olan Keseburada.com‘a göz atabilirsiniz.

Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir